Rozporządzenie do specustawy powodziowej, m.in. określające wysokość świadczenia dla przedsiębiorców - w Dzienniku Ustaw
Nowelizacja rozporządzenia ws. wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., umożliwi uruchomienie na terenie poszkodowanych gmin rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustawy powodziowej, zwanej też specustawą powodziową. W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, w piątek została opublikowana, a w sobotę weszła w życie.
Te rozwiązania to m.in. zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.
Kolejne narzędzie dotyczy kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy.
Dla przedsiębiorców przewidziano świadczenie interwencyjne na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Aby uzyskać świadczenie, przedsiębiorcy będą musieli złożyć wniosek do ZUS. Rozporządzenie określa współczynniki potrzebne do jego wyliczania. Świadczenie nie może przewyższać poniesionej szkody. Maksymalnie może wynieść milion zł.
Rozporządzenie pozwoli też na uruchomienie na terenie poszkodowanych gmin rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, m.in. dotyczących finansowania świadczeń zdrowotnych. NFZ będzie mógł zawrzeć umowy ze świadczeniodawcami poza trybem konkursowym, jeśli w związku z powodzią pacjenci będą mieli ograniczony dostęp do świadczeń. Ponadto dla osób dorosłych nie będzie wymagane skierowanie do psychologa.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem publikacji, czyli w sobotę.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono też w sobotę rozporządzenie ws. gmin poszkodowanych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r.
Regulacja określa, w których gminach stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi. Umożliwi tym gminom skorzystanie z uproszczonych procedur postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej przez okres 24 miesięcy od dnia wejścia regulacji, czyli od niedzieli.
Oba rozporządzenia zostały przyjęte przez rząd w trybie obiegowym. Poinformował o tym na X szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.(PAP)
kmz/ dki/