reklama

Ponad 43% Polaków wskazuje gaz płynny LPG jako ekologiczne paliwo

fot. nadesłane
Polacy zgodni: LPG przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu.


Wg badania Ekobarometr 2024 realizowanego we współpracy z POGP1 ponad 43% Polaków uznaje LPG za paliwo ekologiczne (48% nie ma zdania), a ponad 50% ocenia, że do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu przyczynia się wymiana pieców węglowych na kotły gazowe. Aż 61% użytkowników gazu płynnego zgadza się, że gaz płynny LPG to dobre rozwiązanie dla obszarów, gdzie nie ma dostępu do gazociągów ani ogrzewania z sieci miejskiej. Ponad 52% Polaków uważa, że Unia Europejska powinna zapewnić, aby gaz płynny LPG był szeroko dostępny dla obywateli jak najdłużej.



Źródło: EKObarometr 2024

Walka ze smogiem należy do najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych stojących przed Polską, która znajduje się w gronie państw o najniższej jakości powietrza w Unii biorąc pod uwagę stężenie pyłów PM 2.5 czy benzopirenu. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie są głównie włoskie i polskie – takie, jak Nowy Sącz, Żory, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Łomża, Rybnik czy Gliwice.

Polacy doceniają znaczenie gazu płynnego jako ekologicznego nośnika energii. Nasze badania potwierdzają pozytywne postrzeganie gazu płynnego jako alternatywnego źródła energii wśród polskiej populacji. LPG jest czystszym paliwem w porównaniu do węgla czy drogowych paliw płynnych, emitując mniej zanieczyszczeń i zmniejszając ogólny ślad węglowy. Ograniczając uwalnianie do atmosfery takich substancji jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i cząstki stałe, z których wszystkie są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, wykorzystanie gazu płynnego przyczynia się do ograniczenia zjawiska smogu, który jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych mniejszych miast i obszarów podmiejskich. Wyniki badania odzwierciedlają rosnący konsensus wśród polskiego społeczeństwa co do korzyści płynących ze stosowania LPG jako alternatywy dla paliw tradycyjnych. Cieszy fakt, że większość respondentów dostrzega jego pozytywny wpływ na jakość powietrza i jest skłonna korzystać z tego czystszego i bardziej ekologicznego źródła energii – mówi Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny
Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).


Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Budynków z 2023 r., w Polsce użytkowanych jest 17,3 mln źródeł ciepła, z czego 2 mln stanowią tzw. „kopciuchy”. Według Polskiego Alarmu Smogowego piece i kotły na paliwa stałe odpowiadają za 86% całkowitej emisji pyłu zawieszonego PM2.5 oraz za ok. 93% emisji rakotwórczego benzopirenu. Szacuje się, że roczne koszty zdrowotne związane z wpływem smogu na organizmy Polaków przekraczają 100 mld zł.

LPG jest paliwem czystym, szczególnie w porównaniu do wielu innych źródeł ogrzewania, takich jak chociażby drewno, olej opałowy czy węgiel. Gaz płynny praktycznie nie emituje szkodliwych dla zdrowia pyłów oraz zaledwie śladowe ilości tlenków siarki i azotu, a także o 50% mniej CO2 niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania węglem oraz 20% mniej od oleju opałowego. Dodatkowo korzystanie z instalacji grzewczej na gaz płynny nie generuje przykrych zapachów, co często ma miejsce w przypadku spalania węgla. Badania nad emisyjnością samochodów napędzanych różnymi paliwami dowiodły jednoznacznie wysokiej redukcji emisji pyłów odpowiedzialnych za smog w przypadku LPG w porównaniu do benzyn silnikowych i oleju napędowego2.

Percepcja LPG różni się istotnie w zależności wieku respondentów. Wśród najmłodszych ankietowanych, w wieku do 24 lat – 34% kiedykolwiek miało kontakt z LPG. Dorośli między 25 a 44 rokiem życia są bardziej pragmatyczni. Najchętniej wśród całej populacji jeżdżą na autogazie (24% respondentów) i gaz płynny LPG utożsamiają przede wszystkim z paliwem napędowym. W swoich wyborach zakupowych kierują się przede wszystkim ceną i to na ten aspekt LPG wskazują najczęściej. Nawet 41-47% użytkowników paliwa wskazuje, że to ze względu na koszt paliwa wybrali gaz płynny. Aż 2/3 z ankietowanych z tej grupy potwierdza powszechną dostępność autogazu – to najwięcej spośród wszystkich Polaków.

Najstarsi Polacy z LPG korzystają równie często (43% respondentów), ale zdecydowanie najczęściej w kuchni – aż 55% z użytkowników LPG gotowało ostatnio z wykorzystaniem butli. W LPG oprócz kosztu cenią sobie wygodę (33%). Bardzo wysoko oceniają walory LPG w walce ze smogiem – 58% wskazuje, że wymiana ogrzewania na kocioł gazowy przyczynia się do poprawy jakości powietrza, a 54% deklaruje to samo o autogazie. Najczęściej spośród wszystkich grup wiekowych oceniają instalację gazową jako bezpieczną – mówi tak aż 65% z ankietowanych.


Źródło: EKObarometr 2024

POGP

Polska Organizacja Gazu Płynnego jest organizacją zrzeszającą pracodawców zajmujących się zakupem, rozlewem, dystrybucją gazu płynnego oraz produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego zastosowań, której podstawowym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków oraz branży wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, związków zawodowych pracowników oraz innych organizacji.

POGP została założona w 1996 roku i od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu branży paliwowej. Członkami Organizacji są jednostki produkcyjno-handlowe, zajmujące się zakupem, rozlewem i dystrybucją gazu skroplonego LPG, a także produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego transportu, magazynowania i eksploatacji. Od lutego 2020 r. przedmiotem aktywności analitycznej POGP jest również skroplony gaz ziemny LNG.

POGP należy do Światowej Organizacji Gazu Płynnego (WLGA) oraz Liquid Gas Europe.

https://www.pogp.pl/

LPG w Polsce

3,4 mln samochodów zasilanych autogazem

140 tys. instalacji zbiornikowych

Ok. 11 mln butli

LPG w Europie




1 W dniach 29.04.2024 - 12.05.2024 r. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała najnowszą, 6. Edycję badania „EKObarometr – na drodze do zielonego społeczeństwa”. Polska Organizacja Gazu Płynnego była partnerem tegorocznego projektu, który w tym roku objął także badanie postaw Polaków wobec gazu płynnego LPG. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1500 respondentów. https://ekobarometr.pl/ekobarometr-6?forcePageWithoutCdn=true

2 Ryskamp, R., Emissions and Performance of Liquefied Petroleum Gas as a Transportation Fuel: A Review (2017), West Virginia University, Center for Alternative Fuels, Engines and Emissions
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ciechanów
-0.9°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ciechanowie

kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 18:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 12:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-02 17:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki...
wstęp biletowany