Ciechanów sprzedał "białe certyfikaty" - środki zasilą budżet miasta
"W wyniku wymiany ponad 1100 lamp oświetlenia na pętli miejskiej Ciechanów otrzymał od URE świadectwa efektywności energetycznej, które następnie sprzedano" - poinformował w środę Urząd Miasta. Jak wyjaśniono, pozyskane przez samorząd "białe certyfikaty" zostały wystawione przez URE na Towarowej Giełdzie Energii i sprzedane przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami za 103 tys. zł.
"Środki po pomniejszeniu o podatek VAT i koszty obsługi transakcji zasilą budżet miasta i będą mogły zostać przeznaczone na nowe inwestycje lub realizację innych zadań na rzecz mieszkańców" - podkreślił ciechanowski samorząd.
Urząd Miasta przypomniał, że system "białych certyfikatów" wprowadzono, by przyspieszyć inwestycje modernizacyjne, mające wspomóc ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw Unii Europejskiej. Certyfikaty wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Stanowią one prawa majątkowe i mają wartość pieniężną. Po ich otrzymaniu można je sprzedać. Nabywcami są podmioty sprzedające energię, aby nie ponosić tzw. opłat zastępczych.
Odnosząc się do wymiany ponad 1100 lamp oświetlenia na pętli miejskiej, samorząd Ciechanowa zwrócił uwagę, że dzięki tej inwestycji możliwe jest zmniejszenie zużycia energii przez obniżenie napięcia zasilania. "Miasto rozpoczęło realizację tego projektu w 2022 r., kiedy znacząco wzrosły koszty energii dla samorządów. Przeprowadzony po wykonaniu inwestycji audyt wykazał znaczne oszczędności, co umożliwiło miastu ubieganie się o białe certyfikaty od URE" - zaznaczono w informacji.
Urząd Miasta zapowiedział jednocześnie, że planuje ubiegać się o pozyskanie kolejnych "białych certyfikatów" w związku z innymi przedsięwzięciami, które mogą być podstawą do ich otrzymania - w ostatnim czasie w Ciechanowie na nowe i energooszczędne wymieniono łącznie ponad 2000 lamp oświetlenia ulicznego. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ mmu/